facebook

AYVALI (Eski Adi, ARAVAN) KÖYÜ ÇEVRESINDEKI TARIHI KALINTILAR

Ayvali Köyü, eski adiyla Aravan, Ürgüp' ün 10 kilometre güneyinde bulunmaktadir. Ürgüp' ten çiktiktan sonra Mustafapasa yolunu takip edin. Yol üzerindeki ilk köprüyü geçtikten hemen sonra Maziköy Roma Harabelerini ve Ayvali Köyünü gösteren sari tabelalari takip edin. Bu küçük yol, sasirtici cografi olusumlariyla görülmeye degerdir.

historyTARIH ÖNCESI KALINTILAR
Arkeolog Kemal Talih TÜRKMEN (1949-1995), bu yolun tarih prehistorik dönemde kullanildigina iliskin bulgulara rastlamistir. (Ürgüp, Bilinmeyen Kapadokya' dan Bir kesit, Ankara, 1999) Ünlü Arkeolog, söz ettigimiz köprünün 200 metre kuzeyinde, Tas Devrinden kalma Obsidien ocagi ve Asurlular döneminden kalma seramik kalintilari kesfetmistir. Ayrica, ayni bölgede, Hitit Döneminden kalma bronz dökme firini bulunmustur. Bu küçük yamaç, bin yillardir degisik amaçlar için kullanilmistir.

ERKEN BIZANS HRISTIYAN KALINTILARI
Ayvali' dan çiktiktan sonra Ürgüp yolundakii ikinci köprü; Haci Ismail Deresi Köprüsüdür. Bu köprünün 100 metre kadar güneyinde, Erken Bizans Hristiyan Dönemine ait freskli magara kiliselerini görebilirsiniz.

Burasi, çok az kisi tarafindan bilinmesi ve turist turlarinin güzergahi disinda bulunmasi nedeniyle, el degmemis bir bölge olarak kalmistir. Ayrica otelimiz sinirlari içinde bulunan, 12. yüzyil Bizans Dönemine ait Ayvali Kilisesi de freskleriyle görülmeye degerdir.

IÇERIDERE VADISI VE YER ALTI SEHRI

Bu bölgedeki magara evler, henüz ziyarete açilmamis yer alti sehri, patates ve elma deposu olarak kullanilan doğal mağara depoları hepsi kesfedilmeyi bekliyorlar. Bazi köylüler hala magara evlerde yasiyorlar. Ve hepsinin kapisi GAMIRASU' nun misafirlerine sonuna kadar açik. Ayrica vadide bir çok küçük kaynak suyu da var. Gamirasu' dan çikip 7 kilometrelik bir yürüyüsle Golgoli Harabelerine ve Damsa Baraj Gölüne ulasma imkaniniz var..